Пољски научник Никола Коперник је у 16. веку поставио основне претпоставке о кретању планета у Сунчевом систему:
Ђордано Бруно проширио Коперниково схватање тиме што је тврдио да ни Сунце није средиште свемира, него је свемир бескрајан и испуњен звездама, да је Сунце само једна међу милионима других и да постоји још много светова сличних нашем Сунчевом систему.
Галилео Галилеј је допринео да Коперникови погледи на свет коначно добију потврду.
Јохан Кеплер је на основу астрономских посматрања утврдио да су путање елиптичног, а не кружног облика. Он је дефинисао законе кретања планета око Сунца. Закони су по њему добили назив Кеплерови закони.
Први закон: Планете се крећу око Сунца по елиптичним путањама. У заједничкој жижи тих путања налази се центар Сунца. (перихел – тачка на елиптичној путањи у којој је планета најближа Сунцу, афел – тачка када је планета најудаљенија од Сунца).
Други закон: Радијус вектор Сунце-планета описује у једнаким временским интервалима исте површине.
Трећи закон: Квадрати времена обилажења ма којих двеју планета око Сунца сразмерни су кубовима великих полуоса њихових елиптичних путања.
На основу Кеплерових закона – Ако је познат положај једне планете у односу на Сунце и одговарајућа времена обилажења око Сунца, може да се израчуна положај друге планете.
Почетком 17. века, већина научника је прихватила хелиоцентрични систем. Међутим, научницима нису били јасни узроци који доводе до таквог кретања планета.
Отварала су се питања: зашто се планете крећу по елиптичним путањама и која их сила приморава да круже око Сунца.
Исак Њутн је био први који је уочио да природа силе којом Земља привлачи предмете који се налазе близу њене површине иста као и природа привлачне силе којом Земља приморава Месец да кружи око ње.
На основу експерименталних података Њутн је закључио да сила истог типа делује између Земље и Месеца, као и између Земље и било ког другог тела.
Ове силе узајамног привлачења тела називају се гравитационе силе. Гравитационе силе су увек привлачне.
На основу експерименталних података Њутн је закључио да између Сунца и планета делује привлачна сила која је сразмерна маси Сунца (M) и маси планете (m), а обрнуто сразмерна квадрату растојања (r) између њих.
Њутн је 1686. представио закон гравитације наводећи да постоји сразмера силе са масама и обрнута сразмера са квадратом растојања, али не наводећи вредност константе сразмере нити је то касније урадио. Закон се користио за успостављање односа међу величинама, а не за давање нумеричких резултата.
Вредност гравитационе константе експериментално је одредио Хенри Кевендиш (1798).
– гравитациона константа
Гравитационо привлачење постоји не само између Сунца и планета већ и између свих тела у природи.
Њутнов закон гравитације:
Сва тела међусобно се привлаче гравитационим силама које су сразмерне производу њихових маса, а обрнуто сразмерне квадрату растојања између њих.
Особине гравитационе силе:
Напомена: Њутнов закон гравитације није теоријски изведен, већ је добијен само на основу експерименталних података и астрономских посматрања.
Земљина тежа и убрзање слободног пада |