Звучни таласи су лонгитудинални таласи. Честице осцилују тако да настаје њихово наизменично згушњавање и разређивање – звучни талас. Посредник између звучног извора и ува, најчешће, је ваздух. Притисак ваздуха се периодично мења у свим тачкама средине кроз коју се шири звучни талас.
Звучни талас у уху изазива осциловање бубне опне, што ствара осећај чујности звука. Вибрације бубне опне се помоћу ушне течности преносе до ушних живаца. Механички таласи се претварају у нервне импулсе. Нервни импулси се преносе у мозак који их обрађује као информације и ствара доживљај слуха.
Амплитуда осциловања бубне опне даје човеку податак о јачини звука, а брзина треперења о фреквенцији.
Улога ува као органа чула слуха није само да региструје звучне таласе, већ и да одреди локацију одакле звук долази. Уво које је окренуто извору звука региструје звук раније од оног на супротној страни (јавља се фазна разлика), односно чује га гласније. Ове разлике у чујности се прерађују у мозгу и добијају се информације о локацији са које долази звук. Међутим за одређивање тачне локације звука човеку није довољно само чуло слуха, већ и чуло вида.
За уво можемо да је субјективни пријемник звука, јер не омоугаћава да одредимо стварну (објективну) јачину звука.
У објективне пријемнике звука спадају микрофони.
Електродинамички микрофон – претварање механичких осцилација у електричну струју помоћу електромагнетне индукције.
Звучни талас изазива осциловање елестичне мембране. Заједно са мембраном осцилује и калем, који се налази у магнетном пољу. У калему се индукује електрична струје која се одводи на појачивач.
Кондензаторски микрофон – промена капацитивности кондензатора под утицајем механичких таласа.
Еластична мембрана представља предњу плочу кондензатора. Звучни талас изазива осциловање еластичне мембране, што доводи до промене растојања између плоча кондензатора. То условаљава промену капацитивности кондензатора, а тиме промену количине наелектрисања на плочама, што доводи до појаве индуковане електричне струје.
Карактеристике звука | Инфразвук и ултразвук |