Подсећање:
Средња брзина – количник укупног пређеног пута и укупног времена кретања.
Формулу за средњу брзину можемо да напишемо и у следећем облику:
где је s пређени пут који тело пређе у временском интервалу .
Уместо појма временски интервал често користимо појам време кретања, које означавамо словом t.
Овако дефинисана средња брзина је скаларна величина.
Средња брзина непотпуно описује кретање. На основу средње брзине не може да се одреди где се тело налазило и како се кретало у одређеном тренутку.
Кретање тела је потпуно познато ако се знају положај и брзина тела у сваком тренутку. Брзина тела у одређеном тренутку назива се тренутна брзина.
Тренутна брзина може да се прикаже као средња брзина у веома малом интервалу. Најмањи временски интервал је бесконачно мали временски интервал чији се почетни и крајњи тренутак практично поклапају.
Да би се у потпуности описало кретање тела, тренутна брзина мора да буде приказана као векторска величина. Тренутна брзина, као векторска величина дефинише се помоћу вектора помераја за који се материјална тачка помери у бесконачно малом интервалу времена.
за
Правац вектора тренутне брзине се поклапа са правцем тангенте на путању у посматраној тачки, смер је одређен смером кретања тела, а интензитет је једнак средњој брзини у бесконачно малом временском интервалу.
Код праволинијског кретања правац вектора брзине се поклапа са правцем путање.
У зависности од тога да ли је правац вектора брзине константан или се мења, кретање може бити праволинијско и криволинијско.
Подела кретања на основу интензитета тренутне брзине – равномерно и неравномерно (променљиво).
Механичко кретање | Закон слагања брзина |