Оглед:
Посматрамо два проводника у облику завојнице, од којих је један повезан у струјно коло, а други је повезан са галванометром.
Електрична струја која протиче кроз први калем ствара магнетно поље. Пошто се други калем налази у близини и кроз њега пролазе линије магнетног поља које ствара струја која протиче кроз први калем. Када се у првом калему мења јачина електричне струје у другом калему се индукује електромоторна сила.
Померањем клизача променљивог отпорника мења се јачина струје у првом колу, а тиме и магнетна индукција. Ова промена доводи до промена магнетног флукса у оба калема. Ако у првом колу расте вредност јачине електричне струје у другом колу се индукује струја супротног смера. Вектори B0 и Bind су супротних смерова.
Ако се клизач променљивог отпорника помера тако да се првом колу смањује вредност јачине електричне струје у другом колу се индукује струја истог смера. Вектори B0 и Bind имају исти смер.
Овакав облик електромагнетне индукције назива се узајамна (међусобна индукција) индукција. До ове појаве долази у сваком колу које се налази у близини проводника кроз који протиче променљива електрична струја.
Магнетна индукција сразмерна је јачини електричне струје које је ствара, па је и магнентни флукс сразмеран јачини електручне струје:
M – коефицијент сразмерности, који се назива коефицијент узајамне индукције
Коефицијент узајамне индукције зависи међусобне удаљености калемова (проводника), облика и димензија оба калема и броја намотаја и магнетне пропустљивости (пермеабилности) средине у којој се он налази.
Промена магнетног флукса обухваћеног тим проводником сразмерна је промени струје:
Електромоторна сила узајамне индукције може да се одреди на основу Фарадејевог закона.
Коефицијент узајамне индукције:
Јединица за коефицијент узајамне индукције је хенри (Н).
Додатак:
Фарадејев закон | Самоиндукција |